Ето че още един продукт с марката Cubot излиза на пазара. Китайската компания, производител на смартфони е набрала инерция и вади модел след модел. Cubot Max е още един телефон, който се насочва към бюджетния клас. Тази джаджа разполага с 6-инчов екран, голяма батерия и операционна система Android 6.
Наскоро ви запознах в друга статия с Cubot Dinosaur, точно по тази причина ще хвърлям и препратки към този телефон в настоящето ревю, а и първите ми впечатления ме карат да гледам на Макс като по-голям брат на Динозавъра.
Основни характеристики на Cubot Max
Екран: 6-инчов HD IPS дисплей
CPU: MT6753A , осем ядрен процесор 64-битов на 1.3GHz
GPU: Mali – T720 видео
Операционна система: Android 6
Памет: 3GB RAM и 32GB ROM (възможност за разширяване до 128GB с TF карта)
Камери: 13.0 MP задна камера със светкавица, 5MP предна камера
Bluetooth 4.0, GPS, A-GPS
SIM карти: 2 microSIM карти
Мрежи:
2G: GSM 850MHz, GSM 900MHz, GSM 1800MHz, GSM 1900MHz
3G: Band 1 (WCDMA 2100MHz), Band 8 (WCDMA 900MHz)
4G: FDD-LTE, Band 1 (2100MHz), Band 3 (1800MHz), Band 7 (2600MHz), Band 20 (800MHz)
Батерия: 4100 mAh
сензори: Light sensor, Distance sensor, Accelerometer, Gravity sensor
размери: В 164.5 х Ш 83.5 х Д 8.95 / тежи 200гр.
Корпус
Cubot Max е с изцяло пластмасов корпус, което спомага да не е чак толкова тежък за 6-инчов смартфон. Тъй като не съм от почитателите на прекалено големите екрани, все още свиквам с това нещо в ръцете си. Мисля, че ми харесва! Някак си виждам повече екран от любимата си в последно време игра Dream League Soccer (за нея ще ви разкажа в отделна статия).
Стилен и изчистен дизайн. Пластмасата, от която е изработен, създава усещане за качествен материал. Сглобката е добра, няма скърцане, панелите си прилепват добре един към друг.
Нещо, което забелязвам е, че са сложили отворите за говорителчето на долната страна. По този начин, когато телефонът е в ръцете ви по широчина (най-често докато играете), дланите ви ще запушват или отпушват тези отвори и ще забелязвате разлика в силата на звука. Първа препратка към Cubot Dinosaur – там отворите са на задния панел. Отчитам го като малък минус.
Какво имаме още по корпуса? Горна страна – вход за micro USB и стандартен 3.5 вход слушалки, отстрани вдясно са бутони за включване и регулиране на звука. Отпред в горната част е светлинният датчик за събития (свети в синьо), слушалката и предната камера, а отдолу са капацитивните бутони за навигация. Гърбът на Cubot Max е грапав, за по-добър захват, с елегантни геометрични елементи. Там ще видите също задната камера, LED светкавицата, логото на фирмата и още малко ненужни надписи в долната му част.
Връзка
Cubot Max е 4G смартфон и работи с всички налични мрежи в България (и по света), ако го позволява и тарифният план към мобилния ви оператор. Има 2 слота за micro SIM карти. Слотовете за SIM и TF карта памет за разположени много удобно под капака, така че да не ви се налага да вадите батерията при слагането им.
Добра WiFi свързаност. Също така можете да се възползвате от Bluetooth 4.0, HotKnot функция за пренос на данни между два телефона с тази екстра, които са разположени в непосредствена близост. Поздравления към разработчиците за GPS модула в този телефон. Изключително бързо при тест на закрито успя да намери куп сателити. Точно GPS-a, заедно с голям екран и батерия, правят Cubot Max идеален навигатор.
Батерия
Да поговорим и за батерията. Cubot Max е захранван от 4100 mAh батерия, която за моя приятна изненада, се оказва пределно достатъчна, за да ви изкара поне 2-3 дни при нормално ползване. Това тук е и голямата разлика с Cubot Dinosaur, който използвам за сравнение. При наглед сходни параметри, 4-те ядра повече на процесора в Cubot Max си казват своето и тук наблюдаваме далеч по-добро енергоспестяване.
Единственото, което не мога да разбера е максималния заряд, който поема телефонът от зарядното. Нямам идея защо пак са решили батерията да поема максимум 1А. Оставяйте го на зарядно през нощта и няма да ви прави впечатление по-бавното зареждане на батерията.
Камера
Две непретенциозни камери, не очаквайте уникални снимки. Задната камера е 8MP, но получава софтуерна интерполация до 13.0 MP и има LED светкавица. Предната камера след интерполацията ви дава 5MP. С други думи – камерите на този смартфон са просто за “ако нещо се наложи”.
Екран
Голям IPS екран, с 6-инчов диагонал. GFF мултитъч дисплей с добър ъгъл на виждане, ярък и с добри цветове. Разделителната способност е 720X1280 HD с 245 PPI. Достатъчно добър дисплей за всеки тип потребители. Фабрично си идва залепено със защитно фолио, за да го пазите от надраскване. Малко да се отплесна – защитното фолио, което от Cubot ползват е доста добро като качество и приятно на пипане.
MiraVision технологията на MediaTek (вижте при настройките за дисплей) отделно ви дава възможност да се насладите на още по-качествена и плавна картина при екшън сцени, плавно слайдване между екраните без забавяне, яркост и контраст, които се настройват според заобикалящата ви среда.
С други думи – идеален размер за игри, филми и четене.
Производителност и работа
Cubot Max разполага с осем ядрен 64-битов процесор MT6735A на 1.3GHz и графичен ускорител Mali T-720. Този процесор не е последен писък на технологиите, дори е малко старичък вече, но пък се справя с всички насрещни нужди. Игрите, вървят без проблем. Предполагам, че търсите телефон, по-скоро за себе си, тъй като идва малко големичък за ученици. Cubot Max ще посрещне всичките ви нужди като оперативна мощ. Резултатите на GeekBench 4 отреждат 640 точки на single-core тест и 2495 на multi-core теста, което го нарежда до имена като LG Nexus 5, OnePlus One, Samsung Galaxy S5. Доста прилични резултати. Вижте повече данни във фото ревюто под статията – данните от GeekBench 4, AnTuTu Benchmark, CPU-Z.
Като свободно пространство за файлове и апликации ще имате на разположение около 25GB, като при запълването му ще можете да добавите още до 128GB чрез карта памет.
Операционна система
Cubot Max е с Android 6.0 Marshmallow. Операционната система е друго, което радва при смартфоните Cubot – идва максимално изчистена и непокътната. При Max това не е по-различно. Няма какво да се маха, няма приложения на китайски. Единственото, което би могло да се пипне веднага е нещо наречено Search, ще го намерите в Приложения – деактивирайте го и рестартирайте телефона. Това е.
Cubot Max има възможност да получава обновления по въздух (OTA Update), което дава възможност на производителя да изчиства евентуални бъгове в работата на телефона своевременно. Естествено, наличен е български езиков пакет – надписи и клавиатура.
Комплект
Cubot Max пристига в много приятна кутия, която рязко контрастира на бюджетните модели от други компании. Вътре има книжки с общи инструкции, телефон, адаптер захранване, USB Кабел, силиконов протектор за тялото. За последното – трябва да сте сигурни, че телефонът ще изпадне в наистина рискови ситуации, за да го ползвате с него. Според мен, този протектор раздува ненужно размера на апарата. От друга страна – само адмирации, че е включен в комплекта. Вътрешността на кутията носи и още информация за телефона, разгледайте я. Май не съм споменал до този момент, но Cubot Max се предлага в 3 цвята – черно, сребърно и златно
Цена и покупка
Cubot Max може да бъде закупен с безплатна доставка от GearBest на цена 129$ към момента на публикуване на това ревю. Надежден и проверен онлайн магазин, от където можете да се сдобиете с китайски смартфон на ниска цена. Повече информация за GearBest
Заключение
Cubot Max e смартфон с балансирани параметри и сравнително добра цена. Големият екран с приличен ъгъл на виждане, животът на батерията и GPS-ът ще компенсират донякъде камерите и сравнително старичкия процесор. Този телефон е подходящ за всички, които имат необходимост от апарат за разговори, ежедневни необходимости като интернет и офис документи, надежден GPS. Ако търсите 6-инчов смартфон на прилична цена и не сте супер претенциозен потребител – то Cubot Max би бил добър избор за вас.
Ако имате допълнителни въпроси относно този телефон или искате да добавите някаква информация, ще се радвам да го направите с коментар под статията. Ако пък съм ви бил полезен – споделете това ревю и с ваши приятели.
Понякога ми исчезва звукът на званене и когато ми позванят само вибрира.. И трябва да го рестартирам за да се възвърне отново звукът.. На какво св дължи това как да го поправя..?
Опитайте с някоя от стандартните му мелодии и вижте дали пак ще имате този проблем. Просто налучквам, не съм имал подобен проблем.