Xiaomi Redmi Go е първият телефон с Android Go на компанията и един от най-евтините смартфони, които може да намерите на пазара в момента. Някои неща, които трябва да знаете, преди да го поръчате
Основни характеристики на Xiaomi Redmi GO
- Екран: 5.0 – инчов HD екран, 1280×720 резолюция
- CPU: Qualcomm® Snapdragon™ 425 четири ядрен на 1.6GHz
- GPU: Adreno™ 308
- Операционна система: Android Go (8)
- Памет: 1GB RAM и 16GB ROM (и версия с 1/8GB), възможност за добавяне на SD карта до 128GB
- Камери: 5MP предна и 8MP задна с LED светкавици
- Bluetooth 4.1, FM радио
- GPS, AGPS, GLONASS, BeiDou
- SIM карти: Nano-SIM + Nano-SIM + micro SD карта (2 слота)
- Мрежи:
2G: GSM 850/900/1800/1900MHz
3G: WCDMA 850/900/1900/2100MHz
4G: FDD-LTE B1/B2/B3/B4/B5/B7/B8/B20
TDD-LTE B38/B40 - WiFi 2.4G (802.11 b / g / n)
- Батерия: 3000mAh вградена
- сензори: Proximity sensor, Accelerometer, Vibration motor, Ambient light sensor
- размери: 14 × 7 × 0,8 см / тежи 137гр.
Комплект Xiaomi Redmi Go
Какво ще откриете в кутията? Вътре е доста бедно откъм окомплектовка – телефон, инструкции на английски език, игличка за слотовете с карти, адаптер захранване и USB кабел. Това е първата хапка от реалността наречена “бюджетен смартфон”. Но имам добри новини за вас – за още 2-3 долара ще може да се сдобиете с протектор за екран и кейс за този смартфон. В китайските онлайн магазини е пълно с модели и варианти.
Корпус
Redmi Go се предлага в два цвята – изцяло черно и черно със син гръб. Корпуса е пластмасов и като конструкция е доста добре събран. Ретро повей се усеща в дизайна, тъй като дебела черна рамка обгражда екрана, особено в горната и долната му част.
Над екрана са разположени камера и говорител, а под екрана са трите сензорни бутона за навигация и контрол, които не са осветени по никакъв начин. Бързо се свиква и ще забравите за нуждата от подсветка. Това, с което съм свикнал и ме дразни, че липсва, е LED индикаторът за събития. Сещате ли се – светлинката, която мига за пропуснато повикване или свети при зареждане. Ами няма.
Обръщаме го с гръб към нас и там в горния ляв ъгъл се намира камерата и светкавицата, която се ползва и като фенерче. В долната част е Mi логото, което е почти незабележимо.
На отделните страни
– на долната са разположени микрофон говорител и USB вход
– на горната имате 3.5 аудио вход за слушалки, допълнителен микрофон
– дясната страна има стандартните бутони за увеличаване на звука и бутона за включ/изключ
– лявата страна определено е хит в бюджетния сегмент. Тук са разположени два отделни слота за карти – един за nano SIM 1 и още един, който побира една SD карта памет и още една nano SIM карта.
Няма скенер за пръстови отпечатъци, но пък имам чувство, че отпечатъци от пръсти остават лесно по цялото тяло на телефона.
Като обобщение за корпуса – евтин телефон, който изобщо не се усеща като евтина сглобка.
Връзка
Забележки при проведени за тест разговори към Redmi GO нямам.
Другите ви възможности за връзка са бърз мобилен интернет, посредством 4G мрежата, която поддържа и WiFi 2.4GHz.
Обмяна на данни и връзка с други устройства чрез Bluetooth 4.1.
GPS, за да се губите по-рядко и FM радио, за да игнорирате проблемите на останалите в градски транспорт или да ви върви градинарството с песен.
Батерия в смартфон Xiaomi Redmi GO
3000mAh батерия захранва енергийните нужди на този мъник. Схемата е елементарна – в дните, които почти не сваляте очи от него и го употребвате максимално, батерията ще ви издържи в рамките на деня. При нормално ползване бихте могли да го докарате докъм 3 или 4 дни.
Зарежда се с адаптер 5V/1A, който е в комплекта, и от 0 до 100% се стига за около 2 часа.
Камерите на Xiaomi Redmi GO
Като за евтин телефон, камерата на Redmi Go предлага базов набор от функции. Разполага с 8MP задна камера със светкавица и 5MP предна камера. Надявам се, че купувайки този смартфон, не очаквате кой знае какви фото висоти. Но ако ви се наложи – имате камера на разположение.
Цветовете са реални, кадрите на дневна светлина са съвсем прилични, изображенията, снимани в по-приглушена светлина или късно вечер, са по-скоро зърнести.
Екран
Като цяло Xiaomi Redmi Go има добър дисплей за парите си. Нямам някакви оплаквания от яснотата, цветовете са приятни. За видео и ровене из мрежата тази екран е достатъчен. Е, няма нужда да го сравнявате с на някой флагман модел екрана, който колегата ви ще изплаща следващите 2 години.
Производителност, работа и операционна система, апликации на Xiaomi Redmi GO
Операционна система
Това е основната характеристика на Redmi Go – нейната операционна система (Android Go), дори телефончето е взело името ѝ. Става въпрос за модификация на базата на Android 8.1 OS. Всъщност това е обичайният чист Android, но пригоден да работи на слаби устройства.
Оставам с доста добри впечатления. Операционната система си работи чудно с Redmi Go и трудно може се досетите за занижените параметри на устройството.
Друго предимство на Android Go, освен бързата ѝ работа, е поддръжката от Google. Няма нужда да разчитате на разработчиците да си оправят бакиите от предишен ъпдейт. Тук потребителят винаги ще разполага с най-актуалната версия на платформата, която идва незабавно от Google. Още със стартирането на устройството и свързването му с безжичната мрежа у дома, бе открито обновление.
Апикации
Инсталирани са най-необходимите неща за работа и то предимно олекотените им версии (повечето дори имат Go в името си).
Google Go, Gmail Go, Maps Go…
Допълнителните апликации са Facebook Lite , Mint Browser и най-вече Mint Launcher, който заменя стандартния Android Launcher. Същият има куп възможност за настройки и промяна на изгледа и изобщо не изглежда толкова куц, колкото предполагах в началото.
Дори нямам намерение да ви давам резултати от бенчмарк. Този телефон си работи нормално с до две-три отворени апликации и подкарва непретенциозни игрички (например аркади като SubWay Surfers). 4K видео от YouTube върви без грешка.
Малко непоискани, но полезни съвети
Ако ви се струва, че телефонът не е достатъчно бърз и по-скоро изглежда “изморен”, когато прехвърляте между приложения, прозорци и различни менюта, може да опитате да намалите времето за реакция на различните анимации в Andoid. За целта ще трябва да активирате менюто за програмисти и разработчици.
- Отивате в Настройки
- меню: Състояние на телефона > номера на версията > 7 пъти последователно го натискате.
- След като ви изпише нещо от сорта, че сте станали програмист, се насочете към меню Системни
- Там ще видите Опции на програмиста. Променете стойностите на Скала на анимация Прозорец, Скала на преходната анимация, Скала за Animator на .5x (клик, за да го видите)
Това не е насочено конкретно само към Redmi Go, може да го пробвате и на други Android устройства, просто сега се сетих да го напиша.
Заключителни думи
Евтин, непретенциозен като характеристики и дизайн, готов да посрещне ежедневните нужди от смартфон – малко интернет, социални мрежи, навигация.
Тъй като е сравнително малък и лек, това би бил отличен първи телефон за дете, но само при условие, че не е задавало някога въпроса “На твоя телефон може ли да се играе Fortnite?”.
Още по-подходящ е за възрастни хора, които нямат кой знае какви претенции към устройството и ще го ползват основно за телефония и някоя друга снимка.
Това, което го отличава от други бюджетки на тази цена, е качествена изработка и отлична софтуерна поддръжка. Ако сте решили да го купувате, ви съветвам да предпочетете именно версията от това ревю – с 16GB ROM.
Най-ниска цена и поръчка на Xiaomi Redmi GO
редакция 09.2023 – този смартфон вече не е наличен за поръчка
Фото ревю на Xiaomi Redmi GO
…или мястото, където слагам останалите картинки