Cubot Manito – смартфон с ниска цена, но отлични параметри

Джаджи

Cubot се наложи сред китайски производители на мобилни устройства и можем да кажем, че вече е една от популярните марки. А този смартфон е трети модел на Cubot, който представям в 1lev.com. Manito е 5-инчов бюджетен модел на Cubot с 3 GB RAM и четири ядрен процесор.
Като цяло китайските смартфони са си добра сделка – устройства с конкурентни параметри и характеристики на водещите световни производители, но наполовина от тяхната цена.

Cubot Manito - евтин, но бърз смартфон. Ревю, информация, покупка и цена

Основни характеристики на Cubot Manito

Екран: 5-инчов IPS HD дисплей
CPU: MT6737, 1.3GHz четири ядрен
GPU: Mali – T720 MP2
Операционна система: Android 6
Памет: 3GB RAM и 16GB ROM (възможност за разширяване до 256GB с TF карта)
Камери: 8.0 MP Samsung задна камера със светкавица, 5MP предна камера
Bluetooth 4.0, GPS, A-GPS
SIM карти: 2 – Micro SIM карт и Nano SIM карта
Мрежи:
2G: GSM 850MHz, GSM 900MHz, GSM 1800MHz, GSM 1900MHz
3G: Band 1 (WCDMA 2100MHz), Band 8 (WCDMA 900MHz)
4G: FDD-LTE, Band 1 (2100MHz), Band 3 (1800MHz), Band 7 (2600MHz), Band 20 (800MHz)
Батерия: 2350 mAh
сензори: Light sensor, Distance sensor, Accelerometer, Gravity sensor
размери: В 144мм х Ш 73мм х Д 8.95мм

Комплект

комплект Cubot Manito - usb кабел, упътване, кейс, адаптер, телефон

Стандартната елегантна кутия за смартфоните на Cubot. Вече мога да позная какво има вътре, дори и без да отварям опаковката. Европейски тип адаптер, USB кабел, инструкции за употреба, силиконов кейс и телефон.

Корпус

Тялото на Cubot Manito е направено от пластмаса с метален обръч със заоблени ъгли, който го обхваща отстрани, елегантен дизайн и като цяло нищо излишно. Като че ли смартфоните с големина между 5 и 5.5-инч си остават най-удобните за ползване модели. Идеално пасва в ръката.
На дясната страна са разположени бутоните за включване и изключване, също метални. Отляво няма нищо. Отгоре ще намерите вход за аудио жак и USB, a отдолу е микрофона.
Фронтално – камера, LED светкавица, говорител слушалка и светлинна нотификация за събития. Точно под дисплея са капацитивните бутони, които можеха да бъдат разположени малко по-в средата. Ще усетите, че са активни точно на ръба на екрана.
На гърба- камера с LED светкавица и отвори за високоговорителя.
Cubot Manito e със сменяема батерия (махнете защитната лепенка преди първото пускане) и има 2 слота за SIM карти + слот за SD карта, с която да увеличите пространството за запис на файлове до 256GB.

Връзка

Cubot Manito е 4G смартфон и може да се ползва в България с всички мобилни оператори. Има 2 слота за SIM карти, където можете да поставите microSIM и една nanoSIM карта. Ако все още имате стара SIM карта, ще ви се наложи да я смените с актуалните 3-в-1 карти.
При проведени разговори се наблюдава отлично качество на звука, без забележки. Добра WiFi свързаност. Също така можете да се възползвате от Bluetooth 4.0, HotKnot функция за пренос на данни между два телефона с тази екстра, които са разположени в непосредствена близост. GPS и AGPS навигация, за да се губите по-трудно. Налично OTG

отвътре - microSIM и nanoSIM карта, SD карта...

Батерия

В Cubot Manito има 2350 mAh сменяема батерия. Зарядът издържа цял ден в ръцете на ученик (сещате се за какво се ползва), но вечерта ще трябва да го закачите към зарядното. Това е и  слабото място на смартфоните Cubot, или поне моделите, които съм пробвал. Нямам идея защо нито един от тях няма възможност да поеме повече от 1 ампер при зареждане, дори и моделите с по-голяма батерия като Max и Dinosaur.  Така за пълното зареждане на батерията ще са ви нужни около 2-3 часа.

Камера

Cubot Manito има 8 мегапикселова Samsung задна камера (интерполирана до 13MP) с f/2.0 бленда на обектива и 0.5A LED светкавица. Отпред са сложили 5 мегапикселова камера, отново със светкавица. Могат да бъдат окачествени с две думи: Нищо особено.

Екран

5-инчов IPS мултитъч дисплей с нормален за този тип екрани ъгъл на виждане, ярък (450 cd/㎡) и с добри цветове. Разделителната способност е 720X1280 HD с 294 PPI. Достатъчно добър дисплей за всеки тип потребители. Фабрично си идва залепено със защитно фолио, за да го пазите от надраскване. MiraVision технологията на MediaTek (вижте при настройките за дисплей) отделно ви дава възможност да се насладите на още по-качествена и плавна картина при екшън сцени, плавно слайдване между екраните без забавяне, яркост и контраст, които се настройват според заобикалящата ви среда.

Производителност, работа и операционна система

Устройството се задвижва от непретенциозен процесор MT6737, който се използва и от други бюджетни устройства. Въпреки, че резултатите от GeekBench4 не са кой знае колко впечатляващи,  в комбинация с 3GB РАМ и видео Mali – T720 MP2, игри и приложения вървят отлично. Чудесно телефонче.

При първи старт разполагате около 11GB свободно място за апликации, снимки, документи. Може да бъдат добавени и още до 256GB чрез карта памет.

Актуална версия на операционната система Android- 6. Зареден само с най-необходимото, но ми се струва дори и по-малко. На първо четене не виждам стандартната апликация Gallery, също YouTube апликацията не може да бъде обновен, тъй като е “вградена” в този ROM, a светлината за събития свети само докато телефонът се зарежда. Само да вметна, че това се случва на ROM с версия V5 и по време на работа с него не забелязах проблеми, но все пак се стигна до:

Официално обновление на ROM-a.

Поразгледах из форумите и открих, че има нов ъпдейт – V11, което не идва “по въздух”, а се инсталира чрез Local Update.
Сваленият архив, без да се разархивира, се поставя в телефона. Папка Downloads е добро място. Следвайте тези стъпки:
Settings > меню About phone >  Wireless update > local updates (меню в горен десен ъгъл) > internal storage > Избирате сваленият архив и натиснете ОК

Следва уведомление от системата, че започва работа по обновяването. Малко по-късно (поне при мен) телефонът изключи. Все пак изчаках известно време (5-6минути) и го включих отново. Тогава започна и самото обновление на системата.
Всичко това минава за 10-20 инфарктни минути.
Трябва да сте сигурни, че телефонът има достатъчно батерия и че сваленият архив е в добро състояние и напълно изтеглен. И за да съм в мир със съвестта си, предупреждавам – правете всичко това на свой риск. Съществува реална опасност впоследствие този телефон да ви служи само за нивелиране на ресторантски маси.

След обновлението имам отново апликацията Gallery, YouTube може да бъде обновяван, а индикаторът за събития работи нормално, при това с 2 цвята… и още куп по-дребни неща. Имам усещане, че започна да работи и една идея по-бързо.

ето и резултатите от GeekBench

 

Цена и покупка

редакция 09.2023 Cubot Manito към момента на публикуване струваше около $100, но вече не може да бъде поръчан. Не губете кураж- търговците в Алиекспрес предлагат огромно разнообразие от евтини смартфони.

Заключение

Cubot Manito е бюджетен смартфон, но със добри показатели за тази ценова категория. Спрях се на него в търсене на евтин, не особено голям смартфон за ученик, който с цената си лесно би могъл да бъде “прежален”. Ако сте родители, знаете за какво говоря. Все пак не исках да правя компромис с параметрите и свободното място, тъй като са важни – игри и снимки.
Като минуси, (но не фатални) мога да отбележа неголемия капацитет на батерията и посредствената камера.
Сред плюсовете – цената, съпоставена с параметрите и актуалната операционна система.

Ако нещо съм пропуснал – питайте.

Споделете, ако статията е била полезна

Абонирай се
Абонирай се за

Този сайт използва Akismet за намаляване на спама. Научете как се обработват данните ви за коментари.

2 Comments
по-стари
по-нови най-полезни
Inline Feedbacks
View all comments
Petar
25.05.2018 20:13

Mnogo mi e nujna bateriq za cubot manito koiato nemoga da namerq nikade ako nqkoi moje da mi pomogne shte sam mnoogo blagodaren naistina tel mi e 0899093730